Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF7532M1Z6
Call 08043801975
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity | 1000 kg |
| Capacity | 1 Ton |
| Lifting Height | 3 meter |
| Lift Height | 3000 mm |
| Operation Type | Battery Operated |
| Type | Fork Stacker |
| Fork Length | 1150 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Width | 685 mm |
| Lifting Capacity | 1 ton |
| Lift Type | Wrap Over |
| Country of Origin | Made in India |
Semi electric stacker is a type of material handling equipment used for lifting, move and lower loads. As an entry level solution for material handling, it is most suitable for smaller operations. Additionally, this equipment can usually be found in small warehouses and shops.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Rated Load | 1000 kg |
| Lifting Capacity | 1 Ton |
| Lift Height | 1600 mm |
| Operation Type | Pedestrian |
| Mast Type | Single Mast |
| Fork Length | 900mm |
| Fork Width | 740mm |
| Warranty | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Fork size:1150x550mm
Capacity:1000kg
Lifting height:1600mm We "Fabreko Industries" are a Manufacturer of Hydraulics Goods Lift, Hydraulic Stacker, Hydraulic Floor Crane, Hydraulic Drum Lifter, Hydraulic Scissor Lift, Dock Ramp And Leveler, Industrial Drum Trolley, etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Rated Load | 1000 kg |
| Lifting Capacity(kg) | 1000 kg |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 3000 mm |
| Lift Operation | Electric Lift |
| Operation Type | Semi Electric |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Type | Manual Push |
| Fork Length | 1150 mm |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Material | Mild Steel |
| Lift Type | Mast |
| Steering Type | Manual Steering |
| Country of Origin | Made in India |
As per customer requirements we can make stacker
View Complete details