Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF7532M1Z6
Call 08043801975
Send Enquiry
Product Brochure
| Lifting Capacity | upto 100 kg |
| Lift Height | 1600 mm |
| Lift Mechanism | Hydraulic |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Fork Length | 1150 mm |
| Mast Type | Duplex Mast |
| Material | Mild Steel |
| Wheel Type | Nylon |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capacity | 1000 kg |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity | 2500 kg |
| Loaded Capacity | 2000 Kg |
| Capacity(kg) | 2500 Kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Material | Mild Steel |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Overall Fork Width | 550 mm |
| Warranty | 6 Months, 12 Months |
| Country of Origin | Made in India |
Size:1150x550mm
Capacity:2000kg
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity(T) | 2 Ton |
| Fork Length | 1150 mm |
| Fork Width | 550 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Material Handling |
| Min Fork Height | 90 mm |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Max Lifting Height | 200 mm |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Hydraulic |
| Brand | Fabreko Industries |
| Load Capacity | 2500 kg |
| Capacity | 2000 Kg |
We are offering a wide range of Hydraulic Hand Pallet Truck to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Load Capacity | 2500 kg |
| Loaded Capacity | 2000 Kg |
| Fork Length | 1150 mm |
| Capacity(kg) | 2000 Kg |
| Fork Width | 550 mm |
| Type | Hand Operated |
| Usage/Application | Industrial |
| Lifting Speed | 70 mm/sec |
| Max Fork Height | 200 mm |
| Wheel Material | Nylon |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We "Fabreko Industries" are a Manufacturer of Hydraulics Goods Lift, Hydraulic Stacker, Hydraulic Floor Crane, Hydraulic Drum Lifter, Hydraulic Scissor Lift, Dock Ramp And Leveler, Industrial Drum Trolley, etc.
View Complete details