Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF7532M1Z6
Call 08043801975
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Platform Size | 1.5×1.5 m |
| Load Capacity | 1500 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Usage | Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Operating Height | 10 feet |
| Capacity | 1 ton |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Drive Type | AC |
| Signalization | Duplexing |
| Installation Provided | Yes |
| Maximum Height | 15 Feet |
| Maximum Speed | 10 Meter/Sec. |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (Ton) | 1.5 Ton |
| Power Source | Hydraulic |
We are offering a wide range of Hydraulic Double Mast Goods Lift to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacitya | 1 Ton |
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 4.5 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Usage | Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Control Mechanism | Push Button |
| Door Style | Automatic |
| Operating Height | 10 feet |
| Capacity | 1 ton |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Drive Type | AC |
| Signalization | Simplexing |
| Installation Provided | Yes |
| Maximum Height | 10 Feet |
| Maximum Speed | 10 Meter/Sec. |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (Ton) | 1 Ton |
| Power Source | Hydraulic |
We are offering a wide range of 1Ton Warehouse Hydraulic Goods Lift to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 3 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Usage | Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Type | Open Platform |
| Maximum Height | 12 feet |
| Maximum Speed | 10 Meter/Sec. |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (Ton) | 1.3 Ton |
| Power Source | Hydraulic |
We are offering a wide range of 1.3Ton Hydraulic Goods Lift to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 3 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Usage | Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Type | Open Platform |
| Maximum Height | 11 Feet |
| Maximum Speed | 100mm per second |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (Ton) | 1 ton |
| Power Source | Hydraulic |
We are offering a wide range of Warehouse Hydraulic Goods Lift to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 3 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Usage | Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Platform Type | Open Platform |
| Maximum Height | 12 feet |
| Maximum Speed | 100 in sec |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (Ton) | 1000kg |
| Power Source | Hydraulic |
We are offering a wide range of 1Ton Hydraulic Goods Lift to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Lift Type | Wall Mounted Lift |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 3 m |
| Brand | Fabreko industries |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Application | Factory |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Automatic |
| Operating Height | 10 feet |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Capacity | 1 ton, 1 Ton |
| Drive Type | AC |
| Installation Provided | Yes |
As per customer requirements we can make
Platform size:1000x1000mm
Lifting height:12 feet G+1
Capacity:1000kg
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Elevator Type | Goods Lift |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Drive Type | Hydraulic |
| Brand | FABREKO INDUSTRIES |
| Usage/Application | Warehouses |
| Operating Height | 10 feet |
| Application | Warehouse |
| Travel Height | 3 m |
| Structure | Mild Steel |
| Material | Mild Steel |
| Installation Provided | Yes |
| Warranty | 12 Months |
| Capacity | 1 ton |
| Country of Origin | Made in India |
We "Fabreko Industries" are a Manufacturer of Hydraulics Goods Lift, Hydraulic Stacker, Hydraulic Floor Crane, Hydraulic Drum Lifter, Hydraulic Scissor Lift, Dock Ramp And Leveler, Industrial Drum Trolley, etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Lift Type | Wall Mounted Lift |
| Usage | Goods |
| Capacity | 1000 kg |
| Load Capacity | 500 kg |
| Lift Height | 3 m |
| Drive Type | Hydraulic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Application | Factory |
| Installation | Indoor |
| Platform Size | 1000×1000 mm |
We "Fabreko Industries" are a Manufacturer of Hydraulics Goods Lift, Hydraulic Stacker, Hydraulic Floor Crane, Hydraulic Drum Lifter, Hydraulic Scissor Lift, Dock Ramp And Leveler, Industrial Drum Trolley, etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Travel Height | 3 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Usage | Factory |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 12 Months |
| Control Mechanism | Push Button |
| Color | Black |
| Surface | Rcc plain |
| Capacity | 1 Ton |
| Power W | AC 240W |
| Installation Provided | Yes |
| Operating Height | 10 feet |
| Maximum Height | 12Feet |
| Maximum Speed | 12 feet in 40 second. |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (Ton) | 1 |
| Power Source | Hydraulic |
We are offering a wide range of MS Hydraulic Goods Lift
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Load Capacity | 1000 kg (1 Ton) |
| Lifting Height | 3 m (10 ft) |
| Drive Type | AC |
| Usage/Application | Warehouses |
| Lift Type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Platform Size | 1200x1200 mm |
| Brand | FABREKO INDUSTRIES |
| Number of Stops | 2 Stops (G+1) |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Door Style | Manual(Caged) |
| Operating Height | 10 feet |
| Drive Technology | Hydraulic |
| Capacity | 1 Ton |
| Signalization | Simplexing |
| Installation Provided | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
As per your requirement
View Complete details
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Lift Type | Goods Lift |
| Capacity | 1 Ton |
| Lift Application | Goods |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Drive Type | Hydraulic |
| Lift Height | 3 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Cage Material | MS And Wiremesh |
| Door Type | Swing Door |
| Travel Height | 4m |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure | Mild Steel |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
We "Fabreko Industries" are a Manufacturer of Hydraulics Goods Lift, Hydraulic Stacker, Hydraulic Floor Crane, Hydraulic Drum Lifter, Hydraulic Scissor Lift, Dock Ramp And Leveler, Industrial Drum Trolley, etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1 Ton |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Drive Type | Hydraulic |
| Platform Size | 1.0×1.0 m |
| Travel Height | 3 m |
| Brand | Fabreko industries |
| Material | Mild Steel |
| Usage | Warehouse |
| Usage/Application | Industrial |
| Structure Type | Wall Mounted |
| Structure | Mild Steel |
| Warranty | 12 Months |
| Operating Height | 10 feet |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details