Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF7532M1Z6
Call 08043801975
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Brochure
| Lift Type | Goods Lift |
| Capacity | 1000 kg |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lifting Height | 3 m |
| Lift Height | 3 m |
| Brand | Fabreko Industries |
| Power Source | Hydraulic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Application | Warehouse |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Drive Type | AC |
| Power | 1.4 kW |
| Maximum Height | 12 feet |
| Maximum Speed | 15 Meter/Sec. |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 230 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity (Ton) | 1000kg |
| Phase | Three Phase |
We are offering a wide range of Material Handling Lift to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 1 Ton |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Drive Type | Hydraulic |
| Lifting Height | 3 m (10 ft) |
| Cabin Material | MS |
| Speed | 0.3 m/s |
| Usage | Factory, Warehouse |
| Door Type | Swing Door |
| Country of Origin | Made in India |
| 10 feet height | 800kg capacity |
As per customer requirements we can make
Platform size 1000x1000mm
Lift height 10 feet
Capacity 800kg
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Lift Type | Goods Lift |
| Lift Application | Goods |
| Capacity | 1 Ton |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 3 m |
| Drive Type | Hydraulic |
| Brand | Fabreko Industries |
| Cage Material | MS And Wiremesh |
| Mounting | Wall Mounted |
| Door Type | Swing Door |
| Application | Factory |
| Travel Height | 6 m |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Maximum Height | 30 Meter |
| Maximum Speed | 10 Meter/Sec. |
| Country of Origin | Made in India |
| Power Source | Hydraulic |
| Capacity (Ton) | 1 ton |
We are offering a wide range of Mild Steel Goods Cage Elevator to our clients.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Lifting Height | 1.5 m |
| Power Source | Electro Hydraulic |
| Working Height | 10 feet |
| Platform Size | 1500×900 mm |
| Running Mode | Moving |
| Lift Type | Single Scissor |
| Lift Drive | Hydraulic Lift |
| Handrail | Provided |
| Lifting Capacity | 1000 kg |
| Capacity | 2000 kg |
We "Fabreko Industries" are a Manufacturer of Hydraulics Goods Lift, Hydraulic Stacker, Hydraulic Floor Crane, Hydraulic Drum Lifter, Hydraulic Scissor Lift, Dock Ramp And Leveler, Industrial Drum Trolley, etc.
View Complete details