Ahmedabad, Gujarat
GST No. 24AAHFF7532M1Z6
Call 08043801975
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 01 Piece
Product Brochure
| Operating Height | 10 Feet |
| Lifting Height | 4m |
| Load Capacity | 1000 kg |
| Lift Height | 4 m |
| Usage | Warehouse |
| Capacity | 1 Ton |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Factories |
| Warranty | 12 months |
| Material | Mild Steel |
| Lift Type | Hydraulic |
| Drive Type | Hydraulic |
| Brand | FABREKO INDUSTRIES |
| Platform Size | 1200x1200 mm |
| Platform Cabin Type | Open Platform |
| Number of Stops | 2 Stops (G+1) |
| Railing On Platform | Provided |
| Structure | Ms |
| Installation Provided | Yes |
| AMC/After Sales Service available | Yes |
| Loading capacity | 500kg |
| Color | Black |
| Surface | Plain |
| Country of Origin | Made in India |
As per customer requirements we can make
Platform size 1200x1200mm
Height 10feet G+1
Capacity 1000kg
View Complete details